Kako sprečiti i lečiti opekotine od sunca

Ozonski omotač nema više kvalitet i debljinu kao ranijih godina i ne može u velikoj meri da filtrira sunčeve zrake. Tako je, na primer, u Australiji povećan broj maligniteta kože jer je ozonski omotač oštećen. Da li u Srbiji i u evropskim letovalištima ima opasnosti od povećanog maligniteta?

"Srbija tu stoji kao i sve evropske zemlje. UV zračenje je jedini faktor za nastanak malignih oboljenja kože, posebno malignih melanoma”, kaže za “Dojče vele” načelnik Zavoda za kožne i venerične bolesti u Beogradu primarijus Aleksandar Adamović.

On objašnjava da se treba treba sunčati do 9 ili 10 sati ujutro i posle 5 sati popodne. “Pre 20 ili 30 godina ste mogli da budete na suncu u podne i ne biste pocrveneli nimalo jer ovolika energija nije mogla da se probije kroz ozonski omotač.”

Koju kremu treba koristiti i sa kolikim zaštitnim faktorom?

“Uzmimo da bi neko, recimo, posle pet minuta izlaganja suncu izgoreo, da bi mu se, kako mi dermatolozi kažemo, javio solarni iriten. To znači, ako koristi faktor 30 to je 30 puta 5 minuta. Praktično 150 minuta možete provesti na suncu da ne izgorite. Posle toga niste zaštićeni”, objasnio je primarijus.

Šta ako ipak izgorimo?

“Solarni iriten je ustvari proširenje krvnih pleksusa unutar derma. Zbog toga nastaje crvenilo. Ako je samo to u pitanju, onda su dovoljni narodni lekovi kao što su kiselo mleko, sapunica, kalodont, oblozi od raznih termalnih voda koje postoje na tržištu… Ako se jave plikovi – obavezno se javiti lekaru. Tada čovek ne može sam sebe da leči.”

Adamović kaže da crnci mogu da izgore, jer se crnci i belci ne razlikuju po broju pigmentnih ćelija, ali su njihove pigmentne ćelije daleko produktivnije. Međutim, ako se izlažu preterano suncu u periodu od 9 do 17 sati, i crnci mogu da izgore ili zadobiju opekotine.

Ako ste se na plaži prepekli do neprepoznatljivosti, ali ste zato u mraku veoma korisni – blještite poput neonske reklame. Da, znamo da vas boli, i da, znamo da biste želeli da zaspete i da se probudite kada „jaganjci utihnu“, ali šta je tu je.. Bol vam ne možemo otkloniti, ali ga možemo ublažiti.

Za izgorelo lice, probajte sledeće. Prva opcija koju vam nudimo je da pomešate dve kašike soka od paradajza sa četiri kašike punomasnog mleka. Nanesite na lice i posle pola sata isperite. Takođe, možete utrljati u lice i krastavac ili krompir, jer oni dobro hidriraju kožu.

Kako biste sprečili izbijanje plikova možete na kožu namazati jabukovo sirće koje će povratiti Ph ravnotežu vaše kože. Ili ako nećete da smrdite na sirće, napravite kupku sa mlakom vodom u kojoj ćete rastvoriti 3 kašike jabukovog sirćeta. Nakon kupke se nemojte brisati, već pustite da se koža sama osuši. Takođe, u vodu, ako nemate sirće možete rastvoriti i kašikicu soda bikarbone. Naravno, kiselo mleko je stari i oprobani metod.

Što se tiče ulja za smirivanje kože, najbolja su ona na bazi lavande, a doličan melem za smirivanje opekotina je melem od aloje. Aloja stimuliše ćelijski metabolizam i ubrzava obnavljanje površinskog sloja kože. Takođe, od pomoći mogu biti i obloge od nevena koji na kožu deluje kao prirodan antibiotik. Obloga se natapa čajem od cveta nevena (dve šake)  koji nakon 10 minuta ključanja mora da se ohladi.

Što se tiče lekova, aspirin je uvek od pomoći, jer će ublažiti bolove i crvenilo kože, a svakako najbitnije je dobro hidrirati kožu. Kada koža počne da se ljušti, znači da je počela da se obnavlja, ali zaceljenje prepustite prirodi – nemojte sami skidati odumrli sloj kože.

Preporuke za bebe, decu i trudnice

Deca do godinu dana ne bi trebalo uopšte da se izlažu suncu. A deca do puberteta bi trebalo da budu vrlo oprezna. Jer, ako neko do puberteta četiri ili pet puta zadobije plikove i opekotine od sunca, on u zrelom dobu postaje kandidat da dobije neki malignitet. Dakle, pre će oni dobiti malignitet nego oni koji nisu goreli na suncu.

Trudnice mogu da se sunčaju kao i svi drugi ljudi, dakle pre 9 i posle 17 časova. Sunčevi zraci stvaraju u koži B vitamin koji je najkvalitetniji. B vitamin štiti od tumora unutrašnjih organa, reguliše masnoće u krvi – naročito holesterol, i podiže imunitet.

O lokomotornom sistemu da i ne govorimo, to znaju i vrapci. B vitamin može nastati samo ako se izlažete suncu, ali dovoljno je 10 do 15 minuta dnevno na suncu da bi se razvilo dovoljno vitamina. Sve preko toga nije sunčanje za zdravlje, kako volimo da kažemo, nego isključivo za izgled.

blog comments powered by Disqus


Pregledano: 173  puta.


 
eXTReMe Tracker