Glina - čistač organizma i saveznik lepote!

 

Profesor doktor Staniša Stojiljković, predavač u Školi alternativne medicine pri Medicinskom fakultetu u Beogradu, svoja istraživanja u vezi gline je pretočio u knjigu «Moć gline», iz koje prenosimo neke zanimljivosti.

* Glina (bentonit), poznata još kao montmorilonit, nastaje iz skeleta jednoćelijskih algi, iz njihovih krečnjačko-silicijumskih i aluminatnih skeleta, koji padaju na dno mora i okeana stvarajući taložne stene.


*Isceliteljsku moć gline su negovale stare civilizacije, a do pre više stotina godina, glina je otkupljivana zlatom i korišćena kao sredstvo plaćanja. Potomci Inka i Aboridžina je i danas koriste kao dodatak jelu dok je, prema starim zapisima, srednjovekovna vlastela redovno koristila glinu za čišćenje organizma posle neumerenih gozbi.


* Kao sirovina, glina se danas koristi u farmaceutskoj industriji, kao i u proizvodnji mnogih kozmetičkih preparata. Postoji oko dve hiljade raznih proizvoda koji u osnovi sadrže glinu. U apotekama, kao i u prodavnicama zdrave hrane, mogu da se nađu  razni preparati od gline. Među njima je i medicinska glina u prahu, za oralnu primenu (koristi se kao napitak).


*Tehnički, glina apsorbuje teške metale, slobodne radikale, pesticide i radioaktivne materije, privlačeći ih na način kojim sunđer upija ono što je proliveno po kuhinjskom stolu.


*Prisutan je i električni aspekt: minerali gline su negativnog naelektrisanja, dok su toksini pretežno pozitivno naelektrisani, zbog čega glina deluje kao magnet koji privlači opiljke metala.


*Glina, koja se pije razblažena u čaši vode, između ostalog poboljšava snabdevenost organizma kiseonikom. Eliminacijom viška soli natrijuma, izjednačava njihovu koncentraciju u eritrocitima (crvenim krvnim zrncima) i plazmi. Na taj način eritrociti zadržavaju manju zapreminu u odnosu na svoju površinu, pa samim tim lakše prenose kiseonik iz pluća u tkiva, i ugljendioksid iz tkiva u pluća. Naime, pri višku natrijuma, eritrociti dobijaju loptast izgled i veću zapreminu u odnosu na površinu (zbog vezivanja vode), pa teže prolaze kroz uzane kapilare, naročito u slezini. Višak natrijuma utiče na brzo starenje eritrocita, odnosno na smanjenu respiraciju kiseonika i ugljendioksida u organizmu.


*Glina se priprema tako što se potapa u vodu, u kojoj bubri, aktivira se hidratacijom i povećava svoju zapreminu. U kiseloj sredini želuca biva dopunski pojačana, aktivirana. U tankom crevu, gel od gline vezuje teške metale, apsorbuje štetne bakterije i neželjene produkte hrane, rastvara masnoće i vezuje višak belančevina, koje su zbog propustljivosti tankog creva najčešći uzročnici alergije.


*Višak proteinske hrane (meso, mleko, jaja, soja) u organizmu stvara višak mokraćne kiseline - koja utiče na pad imuniteta i jedan je od uzročnika većine reumatskih oboljenja. Glina utiče na razlaganje proteinske hrane, čime se uspostavlja normalna crevna flora, normalizuje se povišen krvni pritisak, višak holesterola i triglicerida. Njenim konzumiranjem se uklanjaju patogeni organizmi poput gljivice candide albicans. Glina stimuliše rad pankreasa, ali i rasterećuje jetru - čime se, ističe prof. dr Staniša Stojiljković, poboljšava sveukupno stanje organizma.

izvor: http://www.yumama.com/

Pregledano: 673  puta.


 

Dodaj komentar


Sigurnosni kod
Osveži

eXTReMe Tracker