Lekovito bilje - Neven

Među domaćim lekovitim biljkama neven (Calendula officinalis) zauzima zavidno mesto. Iza njega je bogata istorija još od antičkih vremena, a u zapadnoevropskoj biljnoj medicini predstavlja jednu od najpoznatijih biljaka. U terapijskom smislu koristili su ga još stari Egipćani, odakle je prenet u Evropu.
U svim antičkim kulturama neven je bio sinonim za lečenje bolesti kože, organa za varenje, raznih upalnih procesa...
Kao “biljka kože” nosi epitet i danas, jer gotovo da nema kožne bolesti u kojoj neven ne ispoljava svoju delotvornost. U preparatima se koristi za lečenje akni, bradavica, cista, čireva, ekcema, psorijaze i seboreje, hemoroida, fistula, kožnih upala, ljuštenja kože, masne kože lica, mastitisa, osipa, gnojnih i rana koje teško zarastaju, ugriza i uboda insekata...

Kao lek koriste se uglavnom cvetovi koji se sakupljaju u junu, julu i avgustu i suše na promaji u tankom sloju na temperaturi do 35 stepeni. Prilikom skupljanja treba birati jarkonarandžaste debele cvetove, da bi što više sačuvali prirodnu boju. Latice nevena su najvrednije jer sadrže u obilatim količinama etarska ulja, tanine, šećere, likopen, proteine. Sadrže i pigmente karotenoide koji upravo i daju divnu zlatnožutu ili jarkonarandžastu boju cvetovima. Sadrže i lekovit sastojak kalendulin, gorke supstance i minerale kalijum i sumpor. U terapiji neven se koristi u obliku čaja, ulja, masti ili obloga. U ishrani, jestive latice služe kao dodatak salatama i čorbama da bi im dale specifičan ukus i boju.
Iako voli sunce, teško podnosi velike vrućine. Tada mu se latice suše, a cvetovi zatvaraju. Zato, u vrelim danima biljku treba poseći ili joj obezbediti popodnevnu hladovinu. Ako je to moguće, treba ga ostaviti za jesenje dane kada vrućine utihnu. Tada će se neven spontano oporaviti i ponovo procvetati.
Za neven je inače karakteristično da nikad ne vene, zbog čega je biljka i dobila ime. Cveta od proleća do jeseni, a u primorju cele godine. Rimljani su verovali da cveta svakog meseca, pa su mu i dali ime Calendula. Ova latinska reč označava prvi dan u mesecu. Iako je jednogodišnja biljka, neven se sam pobrinuo za svoju dugovečnost. Kada procvetaju, njegovi cvetovi se sami rasejavaju.
Zahvaljujući karakterističnom aromatičnom mirisu, cvetovi nevena imaju moć i da rasteruju insekte i biljne štetočine. Zbog toga se često i sade u baštama. Osim toga, neven je i prilično pouzdan prognozer vremenskih prilika. Ako se cvetovi ne otvore posle sedam sati ujutru, znači da će toga dana pasti kiša.
ČAJ OD NEVENA
Jedan do dva cveta nevena stavi se u šolju od dva decilitra i prelije vrelom vodom. Tako spremljen pije se dva do tri puta dnevno, uz eventualno zaslađivanje medom po ukusu. Čaj je delotvoran u regulisanju menstruacije i ublažavanju menstrualnih tegoba. Počinje da se pije sedam dana pre očekivanog početka menstruacije, i nastavlja dok traje ciklus.

NEVENOVA MAST
Sastojci: šoljica sveže isceđenog soka od lišća i cveta nevena, dve šoljice nesoljene svinjske domaće masti i pola šoljice voska.
Priprema: Navedeni sastojci se mešaju na vatri dok se ne sjedine. Mast je lekovita za otečene žlezde, čireve i rane koje teško zarastaju. Stavlja se tako što se na platnenu krpu nanese sloj debljine milimetar, zatim stavi na ranu ili čir, pokrije sa malo vate i sve učvrsti zavojem (na manjim mestima može i flasterom).
Preporučljivo je da se istovremeno, jedanput dnevno, pije i šoljica čaja od lišća i cveta. Čaj se sprema tako što se u četvrt litra vrele vode stavi kašičica biljke, sačeka par minuta da odstoji, a onda sipa i pije.
Izvor: http://www.novosti.rs/