Pravila intimne higijene

Redovna nega intimne regije važna je za zdravlje svake žene, posebno u letnjem periodu, za vreme ciklusa i posle sportskih aktivnosti, kao periodima idealnim za razvoj bakterija.
Čak i danas, kada je tržište preplavljeno brojnim proizvodima za intimnu higijenu, žene ne poklanjanju dovoljno pažnje ovom pitanju. Intimna higijena odražava se na celokupno zdravlje žene, a posebnu pažnju neophodno je posvetiti u letnjem periodu, posle sportskih aktivnosti, kao i tokom menstrualnog ciklusa, jer su to periodi idealni za razvoj bakterija u toj regiji. Nedavno evropsko istraživanje, pokazalo je da je tema o ličnoj higijeni prepuna nedoumica i predrasuda.


Kako se negujemo?
Od ispitanih žena njih 45% oseća potrebu za pranjem 3-4 puta dnevno, 12% (starijih od 55 godina) pere se samo vodom, a samo 29% odabira intimno sredstvo prema savetu lekara (njih 25% radije se odlučuje za savete majki, rođaka ili prijateljica, dok 10% sredstvo za higijenu bira prema mirisu). Očigledno je da mnoge žene, nažalost, ne znaju koliko je važno jednom dnevno prati intimne delove.
Istovremeno, ovo je istraživanje pokazalo i da se samo 33% devojaka obraća za savet ginekologu kada je reč o pitanjima intimne higijene, a 45% radije traži savet unutar porodice ili od prijateljica.
Žene, uopšte, vrlo malo razgovaraju s prijateljicama o svom intimnom zdravlju, baš kao i s partnerima. Njih 39% izjavilo je da ne znaju koja sredstva za intimnu higijenu koristi njihov partner, 60% o tome s partnerom nikada nije ni razgovaralo, dok njih 18% uopšte ne zna koristi li njihov partner neki poseban proizvod za intimnu higijenu.

Nekad i danas
Nekad davno žene su se snalazile na različite načine kako bi održavale intimnu higijenu. S obzirom na to da im nisu bila dostupna posebna sredstva, naše prabake „prale“ su se jogurtom ili vodom u koju su cedile limun. Žene danas koriste čak i običan gel za tuširanje za održavanje intimne higijene, ali oni nisu dobri za vaginalnu floru i mogu dovesti do raznih problema. Naime, u današnjem užurbanom svetu, kada se tuširamo više puta dnevno, obični sapun može prouzrokovati poremećaj normalne bakteriološke ravnoteže, kao i sposobnost kože i sluzokože za samočišćenje. Tada dolazi i do raznih oboljenja koja se vrlo lako mogu sprečiti ili ublažiti ako se o intimnom zdravlju brinemo na pravi način, upotrebom adekvatnih sredstava.

Naš odnos prema higijeni
Evo nekoliko korisnih saveta koji vam mogu pomoći pri intimnoj nezi:
- Koristite isključivo proizvode s kiselim ph faktorom (od 3,5 do 5,5).
- Najbolji su tečni proizvodi bez veštačkih mirisa, sa prirodnim sastojcima, poput sleza i propolisa koji su istovremeno i lekoviti.
- Uvek se perite od vagine prema zadnjici, a ne obrnuto.
- Ako krećete na duži put ili dugo boravite na radnom mestu, možete koristiti osvežavajuće maramice za jednokratnu upotrebu.
- Tokom menstruacije intimne delove perite češće, a najbolje običnom vodom.
- Ne trljajte peškirom ovaj osetljivi deo tela da bi se osušio, već je bolje upotrebiti toaletni papir ili ubrus.
- I izbor rublja je razlog koji ne treba zanemariti jer su istraživanja pokazala da su žene, kako bi se svidele partneru, spremne da se odreknu zdravog pamučnog rublja u korist izrađenog od sintetike. Pamučno rublje, i to po mogućnosti belo, optimalna je zaštita od mogućih upala.



Zaštita i prijatan osećaj
Redovno korišćenje izuzetno blagih proizvoda za intimnu higijenu pomaže u ublažavanju iritacija i pruža dugotrajan prijatan osećaj i zaštitu. Ginekolozi savetuju da su najbolji proizvodi sa blagom kiselom ph 4,5 vrednošću, jer se tako neće narušiti odbrambeni mehanizam vaginalne flore koji čine laktobacili i mlečna kiselina.

1. Nivea, Intimate

2. Oriflame, Feminelle

3. Eucerin, ph 4,5 losion

4. Bottega Verde, kupka sa slezom



izvor: http://www.lisa.rs/


blog comments powered by Disqus


Pregledano: 315  puta.


 
eXTReMe Tracker