Prva pomoć kod opekotina

Na koji način ćete pružiti pomoć detetu koje se opeklo zavisi od uzroka opekotine (toplota, električna struja, hemijski agensi)   Ako je izazvana električnom strujom, potrebno je, na način koji je siguran za spasioce, prekinuti dalji kontakt sa električnim vodom. Ukoliko je uzrok plamen, posebno u zatvorenom prostoru, dete treba izneti iz takve sredine, položiti na pod i pokrivanjem ugasiti vatru.

  Ne skidati detetu odeću! Opečene površine treba hladiti (kese sa ledom, hladne obloge, voda iz česme), u cilju smanjivanja bola i otoka i neutralisanja viška toplote. Potrebno je osloboditi disajne puteve ako je moguće. U slučaju da je dete životno ugroženo, odmah pozvati hitnu pomoć. Opečene delove tela treba pokriti sterilnim prvim zavojem, a ako ga nema - čistim belim platnom. Odozgo umotati polietilensku ili aluminijumsku foliju, kako bi se smanjio gubitak tečnosti i toplote preko opečene površine.

  Opečene ekstremitete treba adekvatno imobilisati. Na opečene površine nikako ne stavljati praškove, masti, meleme, sprejove i drugo. Protiv bolova, detetu dati analgetik (Paracetamol ili Ibuprofen). Opečenu površinu je najbolje pokriti Stanicid gazom, ali tek nakon primarne obrade u zdravstvenoj ustanovi. Primena antitetanusne zaštite je obavezna za decu čije su opečene površine došle u dodir sa zemljom ili drugom prljavštinom, a pod uslovom da nisu primila sve tri doze vakcine protiv tetanusa, koja se daje počevši od navršenog drugog meseca života. Sve opekotine odojčeta se leče u bolnici. Svaka opekotina je potencijalno ulazno mesto za infekciju, pa je često potrebna upotreba antibiotika, o čemu odluku donosi lekar.

 




blog comments powered by Disqus


Pregledano: 219  puta.


 
eXTReMe Tracker