Mistični napitak - Čaj


Englezi su po njemu nadaleko poznati, Japanci ga vezuju za meditaciju, a Turci ga najviše piju. Jedan je od najstarijih napitaka na svetu, u čijoj aromi i relaksirajućem dejstvu čovek uživa preko 5.000 godina.

Doduše, u Srbiji kada gost zatraži čaj, domaćin obično pita: „Šta je, da nisi bolestan?“ Zato, saznajmo više o ovom najmističnijem napitku čovečanstva...

Vrste i podvrste

Postoje dve grupe čajeva: čaj koji se dobija od biljke čaj i biljni čaj od lekovitih biljaka. Pravi čaj ima u sebi kofeina i koristi se kao stimulativni ili umirujući napitak, dok je biljni čaj lekovito sredstvo narodne medicine.

Tri su osnovne vrste čaja: zeleni, crni i „ulong“. Crni čaj je potpuno oksidisan i fermentisan, zbog čega ima tamnu boju. U ovu grupu spadaju čuveni „english breakfast“, himalajski i cejlonski. Zeleni čaj ima delikatniji ukus, zlatnozelene je boje i izuzetno je koristan kao antioksidans.
U našem narodu reč čaj podrazumeva lekoviti biljni čaj, i on se neuporedivo više koristi od crnog ili zelenog čaja. Najčešće se priprema tako što se prelije ključalom vodom i tako dobije napitak koji ima lekovite osobine kao i sveža biljka. Uvek se pije svež, zaslađen, najbolje, medom, ako osoba nije dijabetičar.

Lekovita svojstva

Čaj od nane jača želudac i creva, a mentol osvežava, rashlađuje i ima antibakterijsko dejstvo. Da ublažite gorak ukus: listove nane preliti ključalom vodom i nakon 20 sekundi vodu prosuti, a listove preliti novom ključalom vodom. Čaj od šipka jača nerve i poboljšava raspoloženje. Bogat je izvor vitamina C, pa jača imunitet. Deluje preventivno u borbi protiv gripa, prehlade, reguliše stolicu, čisti pesak i kamen u bubrezima. Čaj od lipe pospešuje znojenje, pomaže kod upale grla, smiruje živce, leči nesanicu. Prevelike doze mogu izazvati srčane tegobe.
Gospina trava ili kantarion najpoznatiji je prirodni lek protiv depresije. Kamilica je „lek za sve“: probavu, temperaturu, grčeve, osipe, bolove u stomaku, umirenje. Zbog velike količine kalijuma, čaj od koprive je diuretik i dobar za lečenje upale mokraćnih puteva i prevencije nastanka bubrežnog kamenca. Sadrži gvožđe, pa doprinosi stvaranju crvenih krvnih zrnaca, štiti od malokrvnosti, pročišćava krv, koristan je u borbi sa kožnim oboljenjima i aknama. Preporučuje se kod infekcija u ustima.

Priprema čaja

Za pravi čaj voda ne sme biti ni prevruća ni prehladna. Kada se u njoj, pre ključanja, pojave mehurići (Kinezi ih zovu „riblje oči“), skida se sa vatre i prelije preko listića na dnu staklene šolje (staklo je važno zbog uživanja u boji tečnosti). Nekoliko minuta čeka se „buđenje“ čaja. Ako je voda bila prehladna, čaj se neće probuditi. Ako je bila prevruća, čaj je mrtav. Mleko se dodaje samo u jake čajeve. Crni čaj se priprema tako što se listići preliju ključalom vodom i procede posle pet minuta.
Po pravilu, u čajeve se ne dodaje limun, šećer ili med jer se na taj način menja njegova specifična aroma, osim kod zelenih čajeva koji mogu biti bezukusni. Listići zelenog čaja preliju se mlakom vodom i procede posle 2-3 minuta. Ako je voda toplija ili ako se kasnije procedi tanin će dati gorak ukus.
Biljni čajevi se pripremaju tako što se ravna kašika čaja prelije sa dva decilitra prokuvale vode, poklopi, ostavi da odstoji pa procedi. Pijte uvek sveže. Kada se koristi kao dodatna terapija, konzumira se 2-3 puta dnevno jedna šolja nekoliko nedelja. Sve biljke koje sadrže lekovita eterična ulja (kamilica, tetrljan, matičnjak itd) samo prelijemo vrelom vodom i ostavimo ih pokrivene od 3 do 5 minuta. Bobice (šipak, glog) potopimo u hladnu vodu i zatim kuvamo.

Popariti za obloge

Za pripremu obloga stavimo bilje u hladnu vodu, koja zatim treba da provri. Ako je reč o kamilici, metvici i majčinoj dušici, pustimo da u loncu provri voda, pa preko njega stavimo cediljku u koju stavljamo sveže ili osušeno bilje i prekrijemo. Kad omekša, uviti bilje u gazu i staviti na obolelo mesto. Prekriti vunenom maramom i čvrsto zaviti zavojima.

Izvor: http://www.alo.rs/
blog comments powered by Disqus


Pregledano: 45  puta.


 
eXTReMe Tracker