Alergija - simptomi i saveti


ALERGIJA, reč grčkog porekla (alos = promenjen, ergeia = reakcija) i označava naslednu sklonost nekih osoba da na meterije iz našeg okruženja, a koje većini ne smetaju, reaguju burno, a ponekad i dramatično.
Materije koje izazivaju alergije nazivaju se alergenima, i po načinu dospevanja u organizam grupisani su u nekoliko grupa. Nutritivni alergeni ulaze u organizam putem hrane, respiratorni alergeni putem udisanja, a kontraktni putem dodira sa kožom. Danas oko 30 % populacije ima sklonost ka alergijskim bolestima, a smatra se da će ovaj broj u budućnosti i dalje biti u porastu. Oko 20 % populacije ima ispoljene razne alergijske bolesti (astma, alergijski rinokonjuktivitis, ekcem kože)


Od alergije na polena obolevaju najčešće deca i mladi, ali se može javiti i u bilo kom periodu života.

KOJI SU SIMPTOMI?


Kada organizam preosetljive osobe dođe u kontakt sa alergenom u roku od nekoliko minuta ili sati ispoljiće se simptomi alergije.
U slučaju respiratorne alergije na polene, zrnca polena dospevaju do kože, sluznice oka, nosa, pluća i izazivaju sledeće simptome:

* koža- crvenolo, osip, otok, osećaj svraba
* oči –crvenilo, suzenje, svrab
* nos –kijanje, zapušenost, obilna vodenasta sekrecija, svrab
* grlo – osećaj slivanja sekreta, osećaj grebanja
* pluća- suvi kašalj, otežano disanje, gušenje


KAKO SE ZAŠTITI?

Svi navedeni simtomi prestaju nakon prekida izloženosti polenina u roku od nekoliko sati ili dana, ili nakon uzimanja odgovarajućih lekova. Najveći efekat ima uzimanje lekova po preporuci lekara najmanje 2 nedelje pre početka cvetanja.

Ukoliko se simtomi alergije ne leče od početka imaju sklonost da se tokom godina pojačavaju i javljaju alergije i na druge, nove alergene.

Na našem području sezona cvetanja polena počinje u martu sa cvetanjem stabala, nastavlja se cvetanjem trava tokom perioda maj-jul, a korovi cvetaju od kraja jula do oktobra meseca. Tokom proteklih desetak godina, a i ubuduće poleni korova, ambrozija predstavljaju zbog svoje brojnosti i alergogenih osobina najveći problem.

PRAKTIČNI SAVETI



* šetati i izlaziti kada nema vetra, nakon kiše, rano izjutra
* provetravati stan kada nema vetra
* nakon ulaska u kuću promeniti odeću, oprati kosu jer se tu zadržava polen
* ukloniti biljke koje cvetaju iz stana, ne unositi cveće u vazi
* pratiti koncentraciju polena (novine, radio, TV, www.nspolen.com, Kalendar polena na sajtu (kalendar cvetanja)

Autor: dr Mirjana Dukić Jovanović

izvor: http://www.astma.rs/


blog comments powered by Disqus


Pregledano: 185  puta.


 
eXTReMe Tracker