Infekcija hlamidijom, simptomi i lečenje


Često testiranje i pravovremeno lečenje infekcije, ne smanjuje učestalost hlamidije kod mladih devojaka. Zaključak je da dugotrajne studije koju je provelo sveučilište Indiana University School of Medicine, a koja je objavljena u januarskom broju časopisa Journal of Infectious Diseases.

Uprkos činjenici da su testirane svaka tri meseca i lečene kada se javila infekcija, broj devojaka koje su dobile hlamidiju nije se smanjio tokom studije. Na početku istraživanja 10.9 mladih devojaka je bilo zaraženo. Nakon 18 meseci studije, zaraženo je bilo 10,6 posto ispitanih devojaka.

Takođe, iako su bile motivisane i vodile dnevnik seksualnih aktivnosti, neke od mladih žena ipak su imale nezaštićene odnose bilo s nelečenim partnerom, ili s novim partnerom – posledično, infekcije su se javljale jednako često. Stručnjaci su ustanovili kako je 13 posto ponovljenih infekcija bilo rezultat slabog delovanja antibiotika tokom ranije infekcije; ali gledajući sveukupan broj infekcija, antibiotici su bili delotvorni u 92.1% slučajeva.

Stručnjaci su pritom zadržali biološke uzorke od što je više mladića -  seksualnih partnera ispitanica – bilo moguće, kako bi ustanovili jesu li oni bili zaraženi. "Testirali smo 22 posto partnera ispitanica, a 26.2 posto njih bilo je zaraženo, to je relativno visok nivo infekcije," rekao je autor studije, doktor Byron E. Batteiger, profesor medicine na IU School of Medicine.



Trenutne smernice preporučuju rutinsko testiranje na hlamidiju temeljeno na godinama i istoriji seksualnih odnosa devojke. No, slične smernice za muškarce ne postoje.

Takođe potrebno je mladima koji su seksualno aktivni objasniti  kako se za razliku od drugih bolesti, uspešno izlečena hlamidija može ponovno javiti – mladi ne stiču automatski imunitet od nove infekcije.
Hlamidija je najčešća izlečiva spolno prenosiva bolest, a uzrokovana je bakterijom zvanom Chlamydia trachomatis. Često nema simptome, te mnogi ni ne znaju da boluju, a češće se javlja kod seksualno aktivnih mladih, nego kod ikoje druge starosne grupe.  Hlamidija kod žena uzrokuje infekcije vagine, vulve ili grlića materice, a ako se na vreme ne dijagnostikuje i leči, zahvata i jajovode i jajnike, te može uzrokovati čak i neplodnost. S obzirom da grlić materice kod tinejdžerki i mladih devojaka nije potpuno zreo, one su u posebnom riziku od infekcije, ako su seksualno aktivne.

Simptomi:

Ako praktikujete seks nezaštićeni kondomom, a niste u striktno monogamnoj vezi, možda već imate hlamidiju i treba da proverite ove najčešće simptome. Simptomi mogu da toliko blagi, skoro pa neprimetni, ali trebalo bi da se pokažu nakon jedne do tri nedelje nakon seksa sa zaraženom osobom, ako ste se zarazili.
Nema simptoma u 70-80% slučajeva! (Jedna studija je utvrdila da čak 3% ispitanika koji bili u grupi mlađih odraslih između 18 i 35 godina ima nelečenu hlamidiju.) Ukoliko ima simptoma, to su:

* Peckanje pri mokrenju tj. prilikom mokrenja.
* Pojačan vaginalni sekret.
* Bol u donjem delu leđa.
* Neuobičajen bol prilikom seksa.
* Vaginalno krvarenje izmedju ciklusa (menstruacija).

Lečenje:

Lečenje hlamidije je prilično jednostavno, jer je u pitanju polna bolest koja se može lečiti upotrebom antibiotika kao što je sumamed (zithromax) ili doksiciklin. Prilikom primanja terapije, obolela osoba mora privremeno prestati sa seksualnim odnosima, obzirom da je i dalje zarazna i da može zaraziti svog partnera ili partnere, koji onda opet mogu zaraziti nju.
Kada započnete propisanu terapiju, pratite uputstva doslovce i vodite računa da je sprovedete do kraja. Ni slučajno nemojte prekidati uzimanje lekova samo zato što su simptomi nestali, već budite dosledni i sprovedite terapiju do kraja, inače će se hlamidija vratiti.


blog comments powered by Disqus


Pregledano: 465  puta.


 
eXTReMe Tracker