Laksativi iz prirode

Narodna medicina poznaje veliki broj biljaka i namirnica koje deluju kao prirodni laksativi protiv zatvora. Na vrhu liste je kompot od suvih šljiva, a delotvorni su i sokovi od jabuke i kruške.

„Većina ljudi ne bi morala da pije laksative kad bi se hranila na ispravan način“, kaže James A. Duke, američki botaničar i specijalista za lekovito bilje. On u svojoj knjizi „Zelena apoteka“, na duhovit način objašnjava zbog čega se javlja problem zatvora ili opstipacije.

 

„Izbacite iz ishrane svo voće, povrće i integralne žitarice koji su bogati vlaknima. Umesto toga jedite puno mesa, masne hrane i belih peciva. To je siguran recept za dobijanje zatvora“.

Ishrana siromašna vlaknima, naglašava autor, jedan je od glavnih uzroka neprohodnosti creva.

„Ovaj problem ima veliki broj ljudi, ali zbog delikatnosti teme malo njih priča o tome“, kaže. „Retki se obrate lekaru, a najviše je onih koji godinama trpe svoju muku nadajući se da će problem koji imaju s pražnjenjem creva proći sam od sebe“.

Jedite hranu bogatu vlaknima

Ukoliko imate zatvor, James Duke preporučuje da promenite način ishrane uvođenjem tzv. „dvostruke petice“. To znači da svakoga dana treba da uzimate po pet vrsta voća i povrća.

„Ako posle dva dana i dalje imate zatvor, povećajte količinu ovih namirnica, a smanjite unos mrsne hrane“, savetuje. „Takođe, nije dobro da pijete puno čaja, jer on sadrži velike količine tanina, supstanci koje utiču na zadržavanje stolice i usporavaju kretanje sadržaja u crevima. Zbog ovog svojstva, čajevi su efikasniji kod dijareje“.

Narodna medicina, navodi američki botaničar, poznaje veliki broj biljaka i namirnica koje deluju kao prirodni laksativi.

„Na vrhu liste je kompot od suvih šljiva, a delotvorni su i sokovi od jabuke i kruške“, ističe. „Kod pripreme ovih sokova važno je da se ne odstranjuje kora, jer se u njoj nalazi najveći broj korisnih biljnih vlakana“.

Lan pospešuje probavu

Autor dalje navodi niz namirnica koje mogu olakšaju tegobe opstipacije. Na creva blagotvorno deluju avokado, mango, papaja, grožđe, breskve i smokve, zatim badem, laneno seme, peršun, soja, orasi i potočarka.

„Na osnovu ovog spiska možete lako da osmislite koliko god želite recepata za supe i salate“.

Laneno seme je, ukazuje Duke, izvrsna pomoć kod hronične opstipacije. Treba uzimati jednu do dve kašike celog ili isitnjenog lanenog semena, dva do tri puta dnevno.

„Ako se odlučite da probate ovaj lek, uz njega bi, obavezno, trebalo da pijete velike količine vode, najmanje osam punih čaša dnevno. To će olakšati probavu i kretanje sadržaja kroz creva“.

Oprezno sa alojom i senom

Sena i pojedine vrste aloja vera imaju snažno laksativno dejstvo, ali James Duke, specijalista za lekovito bilje, savetuje oprez pri njihovoj upotrebi.

„Ove biljke sadrže antrahinone, prirodne laksativne supstance koje su toliko jake da, ako se dugo upotrebljavaju, mogu da iziritiraju digestivni trakt, izazovu dijareju ili povraćanje“, upozorava. „Ovi laksativi naročito ne trebalo da se koriste tokom trudnoće i dojenja“.

Duke savetuje da se problem opstipacije na prvom mestu rešava ishranom bogatom vlaknima, a da se biljni preparati ne koristite bez konsultacija sa lekarom.

 

Izvor: http://zena.blic.rs/



Pregledano: 404  puta.


 

Dodaj komentar


Sigurnosni kod
Osveži

eXTReMe Tracker