Poludrago kamenje - Karneol
Egipćani su ovaj kamen nosili kao kamen obnavljanja i vernosti. Svojom bojom podseća na zalazak sunca pa je kod starih Grka predstavljao simbol sunca koje se vraća.
Karneol je kamen kreativnosti, individualnosti i hrabrosti. Zovu ga još i "glumački kamen". Veliki je zaštitnik. Pojačava memoriju i pomaže pronaći prave prijatelje. Štiti od ljubomore, ljutnje i straha. Pomaže ostvariti želje i donosi sreću; olakšava i uklanja tugu. Pomaže stabilizirati energije u domu. Povezan je s korijenskom i sakralnom čakrom. Koristi se za liječenje rana, pomlađuje tkiva i stanice, protiv reumatizma, bubrežnih kamenaca i drugih bubrežnih problema.
Kamen kreativnosti, individualnosti i hrabrosti. Štiti od ljubomore, ljutnje i straha.
Karneol je proziran crveni varijetet kalcedona. Naziva se još i ahat golubije krvi. Ime duguje svojoj boji koja varira od narandžasto crvene do narandžasto braon, a ljude je najviše podsećala na boju mesa (lat. carne - meso). Boju mu daje gvožđe.
Najveća nalazhišta su u Indiji, Brazilu, Japanu i Urugvaju. On je zvaničan kamen Norveške i Švedske
Od najranijih vremena je prisutan u ljudskoj istoriji, verovanjima i običajima starih civilizacija. Arheolozi su nailazili na primenu karneola od Evrope do Dalekog istoka. Najstariji komadi nakita sa ovim kamenom su nadjeni na Bliskom istoku. Na iskopavanju u Uru arheolozi su našli grobnicu sumerske princeze iz trećeg milenijuma pre nove ere, Pu-Abi. Njena odeća je, izmedju ostalog, ukrašena karneolom. Staroegipatske grobnice su pune nakita od karneola zbog njihovog verovanja u moć ovog kamena u zagrobnom zhivotu. Po njihovom verovanju, amuleti od karneola su pomagali duši da predje u sledeći svet. Boginja Izida je štitila mrtve upravo ovakvim amuletom (Tet) u prolasku kroz zagrobni zhivot. Egipćani su toliko poštovali ovaj kamen da je on jedan od tri najčesšće korišćena kamena u egipatskoj istoriji (peostala dva su lapis lazuli i tirkiz).
I Tibetanci su pravili srebrni nakit bogato ukrašen ovim kamenjem. Budisti u Kini i Indiji ovom nakitu pripisuju zaštitne moci. U Hindu astrologiji, karneol je drugi kamen za Škorpiju.
Karneol predstavlja jevrejsko pleme Ruben, apostola Filipa, a neki muslimani ga nazivaju kamenom iz Meke. Oni veruju da Alahovo ime ugravirano na karneol povecava hrabrost ida će im Alah uslišiti sve želje ako nose takav kamen.
I u Evropi je karneol bio važan simbol. Stari Grci i Rmljani su ga koristili za pečatno prstenje, kameje i geme. Gete mu je pripisivao moć zaštite od zla i verovao je da donosi nadu, utehu i sreću.
Kristaloterapeuti propisuju nošenje karneola ljudima koji imaju problema sa spavanjem. Karneol smiruje i ublažava napetost. Hladna glava i miran um ce lako prevazići nesanicu. Donosi odgovore na važna pitanja kroz snove. Ako sanjate karneol to znači da vam predstoji nezanemarljiv problem u životu.
Poznat je kao kamen velike duhovnosti. Veruje se da je lekovit sa čudesnim mocima za lečenje psihičkih i fizičkih problema. Ublažava strahove u vezi sa smrću i ponovnim rođenjem. Donosi mir u trenucima promene. Takodje mu se pripisuje moć uvećanja i isticanja talenata osobe koja ga nosi. Preporučuje se bojažljivim ljudima kojima je potreban podstrek i motivacija jer uvećava samopouzdanje.



Ogrlicu je dizajnirala Aleksandra Filipović koja stoji iza imena Clair de Lune nakit. Više o ovom jedinstvenom nakitu možete saznati na fejsbuku na istoimenom profilu.
Autor teksta: A. F.
(Savremena.me)
- Poludrago kamenje - Mesečev kamen (Moonstone)
- Danski "rolat" dizajn
- Poludrago kamenje - Turmalin
- Poludrago kamenje - Rozenkvarc
- Jesenji radovi u vašoj bašti
- Nadjite idealno mesto za vaše cveće
- Poludrago kamenje - Oniks
- Hobi abeceda za svaku kreativku
- Poludrago kamenje - Granat
- Poludrago kamenje - Malahit