Razgovarajte sa partnerom


Bračnom drugu ili partneru treba jasno reći šta nam se mota po glavi, umesto da ga mučimo da pogađa šta nas muči - neadekvatna pomoć i potpora može samo da naškodi vezi.
Naučnici državnog univerziteta u Ajovi ispitivali su ponašanje nekoliko stotina parova koji su dve godine u braku i pokazalo se da su brakovi u kojim je bilo previše potpore imali više problema u odnosu na ostale.

 Razlog je to što jedan partner na slepo pokušava da pomogne drugom jer nema jasnu predstavu šta je problem, pa umesto pomoći, zapravo uguši osobu i čini je još nervoznijom.

- Često supružnici misle da će njihovi partneri, ako ih zaista vole i dovoljno dobro poznaju, znati tačno kako se osećaju i pružiti im potporu. Ali takvo razmišljanje je pogrešno jer niko nije vidovit – izjavila je Erika Lavrenc, asistent za psihološka istraživanja Univerziteta.

Zarad što tačnijih rezultata, naučnici su bračnu potporu podelili u četiri grupe: fizičku i emotivnu (uveravanje partnera da ste tu za njega, zagrljaj i držanje za ruku), potporu samopouzdanja (ohrabrivanje), informacijsku potporu (saveti i predlozi) i taktilnu potporu (medusobno preuzimanje dela zaduženja dabi jedno drugome olakšali i podelili probleme).
Informacijska potpora se pokazala kao najproblematičnija, jer se uglavnom doživljava kao zanovetanje. Pogotovo kod muškaraca, koji steknu utisak kao da su podbacili i da više ne mogu samostalno da upravljaju svojim životom. Za razliku od jačeg pola, žene vole sve oblike potpore podjednako čak i ako partner potpuno greši, jer time pokazuje da mu je stalo.

Zato psiholozi savetuju muškarcima da, čak i ako nemaju pojma u čemu pomažu ili kako, nastave da rade ono što rade jer žene cene sam trud više nego pomoć. Za žene savet je drugačiji: ostavite ih na miru sve dok sami ne zatraže pomoć.

Izvor: http://www.ekstravaganca.com/


blog comments powered by Disqus


Pregledano: 104  puta.


 
eXTReMe Tracker