Šta sve može oštetiti kosu?


Prema poslednjim istraživanjima, slabljenje i opadanje kose je problem sa kojim se susreće skoro dve trećine žena. Gubitak kose kod žena ne vodi do ćelavosti, dok je kod većine muškaraca to uobičajena pojava, tako da je postala svojevrstan simbol muževnosti
Uzroci opadanja kose i drugi problemi sa kosom mogu biti različiti, a mi ćemo navesti nekoliko:

Genetske predispozicije

Nasledni faktor bitno utiče na kvalitet kose, tako da od njega često zavisi: gustina kose, boja kose, kvalitet kose, jačina vlakana, opadanje kose... Na ovaj faktor se malo može uticati, ali je veoma važno sačuvati i negovati kosu "s kakvom vas je majka rodila".

Hormoni

Hormoni i hormonska ravnoteža (neravnoteža) česti su uzroci problema sa kosom ili opadanja kose, naročito kod žena.

Kod žena se opadanje kose javlja posle porođaja, usled bolesti jajnika, a retko usled dejstva nekih kontraceptivnih sedstava. To je bio slučaj koda ranijih generacija kontraceptivnih sredstava. Obično je neravnoteža hormona prolazna (kratkotrajna), tako da posle uravnoteženja hormona i kosa ponovo dobija stari kvalitet.

Nezdrava ishrana

Nepravilna i neredovna ihrana sa nedovoljno vitamina, belančevina, masnih kiselina, cinka, gvožđa, karotena i silicijuma, negativno utiče na celokupni organizam, naročito na kosu.

Rigorozne dijete predstavljaju opasnost po ceo organizam, ali i po kvalitat i rast kose.

Za zdravu i jaku kosu preporučuju se sirovo voće i povrće (sveže), mahunarke, koštunjavo voće i riba.

Duvanski dim i smog

Dokazano je da je kvalitet kose slabiji kod pušača. Velika koncentracija duvanskog dima u prostorijama ili izloženost kose vazduhu punom smoga veoma štetno utiče na kosu. Dim i čestice prašine (smoga) talože se u kosi i usled vlage i znoja rastvaraju i hemijski oštećuju kosu.

Pranje i nega kose


Neredovno (retko) pranje kose izaziva skupljanje masnoće u kosi i zapušenje lojnih žlezdi, čime se izaziva nepravilna ishrana kose. Pored toga, masna i prljava kosa podložna je razvoju gljivica koje negativno deluju na kosu.

Amonijak, nekvalitatni šamponi i ostala jaka sredstva za negu kose mogu svojim dejstvom da upropaste kosu na duže vreme.

Kratka i uredna kosa lakša je za održavanje, ali je i zdravija.

Oštar češalj i druga oštra sredstva kojima se nemilosrdno češlja kosa i grebe glava oštećuju i kosu i koren kose. Često i dugo feniranje vrelim vazduhom može nam gotovo sagoreti kosu.

Leto i bazen


Leti, na moru ili bazenu, kosu ne treba previše izlagati: suncu, vetru, hloru i slanoj vodi. Potrebno je koristiti: kape, šešire ili marame, a po povratku oprati kosu blagim šamponom, regeneratorom i čistom vodom.

Bolest i lekovi

Mnoge bolesti pored toga što napadaju druge organe nepovoljno deluju i na kosu. Zato, ukoliko se pojave problemi sa kosom, treba proveriti da nema neke bolesti koja usput napada i kosu.

Stres veoma intenzivno utiče na smanjenje kvaliteta kose (pojava sedih vlasi ili opadanje kose). To se naročito dešava nakon nekog intenzivnog stresnog događaja, nakon nesreće ili posle operacije.

Između ostalog, na kvalitet kose negativno utiču: dijabetes, maligne bolesti, autoimune bolesti i neke hronične bolesti.

Pojedini lekovi mogu biti uzrok opadanja i slabljenja kose: citostatici, vitamin A, antidepresivi, hormoni, beta-blokatori, lekovi za smanjenje masnoće u krvi...

Rendgensko zračenje i druga elektromagnetna zračenja oštećuju kosu prolazno, ali dugotrajno intenzivno zračenje trajno uništava kosu.

Mehanički uticaji

Ne treba zanemariti ni mehaničke uticaje na kosu kao što su zategnutost kose šnalama i čvrsto vezivanje kose u rep, tesne kape, oštar rajf, nošenje tereta na glavi...



Da li znate da dnevno izgubimo oko 100 dlaka..?

Većina ljudi se zabrine kada na otvoru odvoda u kadi nakon pranja kose primeti veću količinu otpalih dlaka. Stručnjaci kažu da, uz prisutne sezonske varijacije, broj dlaka koji otpadne tokom pranja zavisi od frekvencije pranja kose i stila frizure. Normalnim gubitkom se smatra oko sto dlaka dnevno. Međutim, taj broj je individualno različit i zavisi od gustine kose. Količina koja je dva-tri puta veća od uobičajene je opravdan razlog za zabrinutost. Ponekad, kod hroničnog opadanja kose, jače se uočava proređivanje korena od same količine kose koja opada.
Često je opadanje kose privremeno i nije potrebna nikakva terapija. Kozmetički preparati, za razliku od medicinskih, ne moraju da budu dokazano delotvorni. Bitan je subjektivni osećaj osobe koja ga primenjuje. Terapija se prepisuje individualno, u zavisnosti od tipa opadanja kose i stanja koje ga je izazvalo.

Postoji li rešenje?

Veruje se da je ćelavost muški estetski problem broj jedan. Stručnjaci na ovom polju smatraju da ako ćelavost nastupi već u ranom periodu, postoji mogućnost da se na neko vreme spreči ili zaustavi. Žene bi trebalo da koriste uglavnom vitaminske komplekse terapije u dogovoru sa lekarom. Kod potpune ćelavosti je jedino pravo rešenje hirurška transplantacija kose. U ovom tretmanu se koreni sa zadnjeg dela glave prebacuju na delove glave gde je kosa otpala. Transplantirana kosa pacijenta raste od dana operacije pa do kraja njegovog života, uredno se šiša i pere, s obzirom na to da se radi o sopstvenoj kosi pacijenta. Ovaj zahvat se radi u lokalnoj anesteziji i potpuno je bezbolan. Oporavak je vrlo brz pa se većina pacijenata svakodnevnim aktivnostima vraća već posle nekoliko dana.
Postoji još jedan metod transplantacije kose i to je folikularna transplantacija. Ovo je najmanje invazivan metod transplantacije kose danas dostupan u svetu. Ovim metodom se sa područja korena na kojem je kosa dovoljno gusta deo kose, dlaku po dlaku, neprimetno transplantira na područje gde je gubitak kose primetan. Ovakav zahvat rezultira prirodnim izgledom i nikako se ne može videti razlika između stare i nove, transplantirane kose. Cela procedura je bezbolna i izvodi se u lokalnoj anesteziji.


blog comments powered by Disqus


Pregledano: 179  puta.


 
eXTReMe Tracker