Šta činiti kad pegice postanu mrlje?


Samo retki sretnici koji nemaju problema s 'maštovitim' diskoloracijama koje zahvataju sve veće delove lica i tela, poput nakupina hiperpigmentacijskih mrlja nepravilnih oblika, verovatno se pitaju: 'Čemu tolika hajka ne šarmantne pegice?!' Nažalost, mnogo je više nezadovoljnika koji jako dobro znaju koliko je hajka opravdana, jer ih koža nakon svakog leta iznenadi novim hiperpigmentacijskim 'slikarijama'.

Diskoloracije na površini kože nastaju usled pojačanog lučenja melanina, a uzrokuje ih desetinama godina akumulirano delovanje štetnog sunčevog zračenja, posledica su bivših ožiljaka od akni i sličnih površinskih ozleda kože te, naravno, godina. Zbog njih izgledamo starije nego što jesmo pa zahtevaju mnogo truda i veštine kako bismo ih prekrili šminkom. Što je najgore, tamni arhipelazi vole se grupisati na najistaknutijim delovima lica i tela, po čelu, duž nosa, na jagodicama, po sredini dekoltea, neretko po ramenima i leđima. Još gori utisak ostavljaju mrlje po nadlanicama, jer neodoljivo asociraju na staračke pege.

Kako ih izbrisati? Teško, ali nije nemoguće. Poput saniranja naftne havarije, i proces 'raspršivanja' hiperpigmentacijskih mrlja u melaninsku 'prašinu' vrlo je dugotrajan, zahteva iznimno strpljenje i disciplinu u smislu kontinuiranog i ciljanog nanošenja specijaliziranih krema, seruma i koncentrata za izbeljivanje dva-tri puta dnevno. Dok ste u procesu njihova izbeljivanja od presudne je važnosti izbegavati izlaganje suncu, jer efekt može biti kontraproduktivan. Zato su jesenski i osobito zimski meseci idealni za početak 'antipigmentacijske' kure, koja neretko može trajati i po tri meseca.



Savremeni preparati, kao što je azeleična kiselina i neki "nehidrokinonski" izbeljivači (npr. 40-postotni koncentrat likorisa u glabridinu), ne izazivaju iritaciju kože ili se kod vrlo osetljive kože javlja zanemariva iritacija. Još noviji preparati za izbeljivanje sadrže C vitamin u koncentraciji od pet do 20 % za kozmetičku primenu, odnosno do 40 % za profesionalnu upotrebu. C vitamin najčešće se upotrebljava u kombinacijama s drugim pripravcima za depigmentaciju.
Hemijski pilinzi voćnim kiselinama, trikloroctenom, fenolnom ili kojičnom kiselinom, kao i odstranjivanje hiperpigmentacija krioterapijom  ili laserom, radikalniji su zahvati koje mora izvoditi iskusan lekar jer postoji mogućnost da ostanu neželjene promene. Osim depigmentacija i ožiljaka, navedeni postupci mogu uzrokovati hiperpigmentaciju jaču od početne.

Izvor: http://www.tportal.hr/


blog comments powered by Disqus


Pregledano: 104  puta.


 
eXTReMe Tracker