Kako se pravilno piše CV?

CV (Curriculum Vitae na latinskom, Resume na engleskom) jeste dokument koji treba da Vas, Vaše obrazovanje i Vaše stručne kvalifikacije predstavi potencijalnom poslodavcu.

Odmah treba reči da postoji mnoštvo vodiča za pisanje biografije, svaki sa svojim stilom formiranja ovog dokumenta, što znači da neki jedinstveni, univerzalni oblik ne postoji. Međutim, moguće je uočiti brojne zajedničke crte, koje ćemo Vam u daljem tekstu predstaviti.

Najpre, Vaš CV ne sme biti predugačak. Poželjno je da ovaj dokument ne bude duži od dve A4 strane, a da pri tome sadrži sve relevantne informacije. Dokument se obavezno piše na računaru, na beloj pozadini i to pismom Times New Roman ili Arial. Veličina slova bi trebalo da bude ne manja od 10 i ne veća od 12. Upotreba više različitih pisama i crteža nije dozvoljena.

Ako se dokument šalje putem elektronske pošte dozvoljeni formati su .doc i .pdf, pri čemu ovaj drugi predstavlja standard u poslednje vreme. Prilikom slanja poštom, dokument se štampa na čistom belom papiru formata A4 i zajedno sa pratećom dokumentacijom šalje u prikladnoj koverti.

Sam dokument mora biti pregledan, lepo struktuiran sa sledećim „sekcijama“: lični podaci, obrazovanje, nagrade, radno iskustvo, dodatna angažovanja (seminari, kursevi), strani jezici, znanje rada na računaru, interesovanja, ostalo (ostala relevantna iskustva). U okviru svake sekcije podaci se navode taksativno. U daljem tekstu sledi opis svake od navedenih „sekcija“.

Lični podaci: Ova sakcija sadrži Vaše ime i prezime, datum i mesto rođenja, adresu stanovanja, e-mail, telefon, državljanstvo, bračni status. U slučaju da imate dve adrese ili dva telefona, navedite oba.

Obrazovanje: Kroz ovu sekciju naglašavate koje ste škole završili (ili pohađate), počev od srednje škole. Pored naziva same škole (fakulteta), navodi se i period pohađanja, kao i mesto u kome ste pohađali školu (fakultet). Kroz ovaj pregled Vašeg školovanja navodi se i diploma najvišeg ranga koju ste stekli. Ukoliko ste završili fakultet prosek ćete navesti samo ako je reprezentativan.

Nagrade: Ova sekcija treba da prikaže spisak nagrada koje ste osvojili, kao i stipendija koje ste dobili do trenutka pisanja ovog dokumenta. U slučaju da ništa od navedenog ne posedujete ovu sekciju možete u potpunosti izostaviti.

Radno iskustvo: Ova sekcija treba da dâ pregled celokupnog Vašeg radnog iskustva. Ovo podrazumeva da za svaki Vaš radni angažman navedete sledeće podatke: ime firme, vremenski period (kada i koliko dugo), poziciju, dužnosti i odgovornosti. Poželjno je da navedete sve poslove koje ste radili, kao i nova znanja i prakse koje ste stekli. Radna iskustva koja nisu u bliskoj vezi sa pozicijom za koju konkurišete ovim dokumentom nije potrebno šire opisivati.

Dodatna angažovanja: Ova sekcija prikazuje stručne seminare, konferencije i kurseve koje ste pohađali, pri čemu se od podataka navodi:  tema, mesto i vreme održavanja, organizator.

Strani jezici: Pregled svih stranih jezika kojima se služite sa navođenjem nivoa znanja prikazuje se u ovoj sekciji. Podatak o posedovanju diplome o položenom ispitu ili kursu stranog jezika se obavezno navodi.

Znanje rada na računaru: Kroz ovu sekciju navešćete sva Vaša znanja u radu na računaru kao i nivo tih znanja. Ono što se smatra minimumom jeste rad u aplikacijama Microsoft Office paketa (MS Word, MS Excel) i korišćenje Interneta.

Interesovanja: Sva Vaša dodatna interesovanja i hobije navodite u ovoj sekciji.

Ostalo: U ovoj sekciji se navodi sve ono što smatrate bitnim, a nije bilo moguće prikazati kroz prethodne sekcije. Neki od tih podataka mogu biti: posedovajne vozačke dozvole, odslužen vojni rok, pušač/nepušač i slično.

Prikazani pregled nije fiksan, već se može preurediti u zavisnosti o Vaših znanja i veština, pozicije na koju konkurišete.

Pored navedenog, još nekoliko bitnih stvari treba da imate na umu prilikom pisanja Vaše radne biografije. Pre svega, svi podaci koji ste naveli moraju biti tačni. Poslodavac može proverom doći do drugačijih podataka od navedenog i tako Vas eliminisati. Dalje, dokument mora biti pravopisno i gramatički ispravan. Ovim izbegavate da budete protumačeni kao nemarna i površna osoba. Pored toga, poželjno je dokument pisati u trećem licu jednine čime se stiče utisak objektivnosti. Što se tiče fotografije, ona se stavlja na prvoj strani dokumenta i to ako je slanje fotografije posebno zahtevano. U obzir dolaze samo one fotografije na kojima izgledate ozbiljno i profesionalno. I na kraju, prilikom pisanja ovog dokumenta budite konkretni, a da pri tome ne izostavite podatke koji bi bili od posebne važnosti.

Pored biografije, kao prateći dokument se šalje i propratno pismo (Cover letter), čak i u slučajevima kada to nije posebno naglašeno. Uloga propratnog pisma jeste da upozna čitaoca sa Vašom biografijom, da istakne njene važne delove, a pri tome može sadržati i pojedine podatke koje nisu mogle stati u biografiju (pre svega zbog nedostatka prostora).


blog comments powered by Disqus


Pregledano: 27  puta.


 
eXTReMe Tracker