Održavanje rublja

Savjeti:
- Rublje, naročito ono s ušivenim fišbajnima, u pravilu bi trebalo prati ručno. No, savremen način života i nedostatak vremena prisiljavaju nas da većinu rublja i ostale odeće peremo u mašini za veš. Kako biste ipak sačuvali lepotu tih komada rublja, perite ih u specijalnoj mrežastoj vrećici, koja će za vreme pranja sačuvati oblik i izgled rublja...
- Bojite li se da bi se vaš veš mogao obojiti? To ćete izbeći tako da beli, odnosno svetli veš nikad ne perete sa odećom drugih boja. Tamno rublje često sadrži više boja, stoga je preporučljivo da ga prvi put operete ručno i tako odstranite suvišnu boju.
- Kod artikala s penastim korpicama važno je da ih se previše ne gužva, savija, lomi jer se time deformiše oblik penaste korpice. Vrlo je važno da veš mašina ne bude prepuna, naročito kad se peru grudnjaci s penastim korpicama. Usled težine veša mogle bi se, naime, izgužvati. A kad grudnjak izvadite iz veš mašine, korpice poravnajte pre nego što ih stavite sušiti.
- Uopšteno vredi pravilo da se beli komadi rublja peru univerzalnim sredstvom za pranje. Kod modela u boji treba koristiti deterdžent za osetljivo rublje. Omekšivač se ne stavlja jer smanjuje čvrstoću vlakana i povećava mogućnost da se rublje s vremenom rastegne. Osim toga, dodaci u omekšivaču ispune fine pore među vlaknima pa pletivo više ne odvodi vlagu tako efikasno kao na početku.

- Nijedno rublje ne peremo na najvišoj temperaturi (90°C)! Savremeni materijali i sredstva za pranje omogućuju zadovoljavajuću čistoću već na nižim temperaturama.
- Nakon pranja rublje obesimo, no nikad ga ne sušimo na suncu. Izloženost direktnom sunčevim uticaju može uzrokovati da rublje požuti. Osim toga, sušenje na vazduhu mnogo je bolje za trajnost rublja od sušenja u mašini za veš. Nakon sušenja peglanje većine modela nije potrebno, niti preporučljivo.
U održavanju rublja pomoći će nam i znakovi za održavanje, navedeni na ušivenim etiketama proizvoda.
izvor: http://www.lisca.com/