Za lak stomak

Izbegavajte uzbuđenje i ljutnju, sačuvajte osetljivu sluzokožu želuca. Mislite o tome šta jedete

Za lak stomak

Nepravilna ishrana, ubrzan način života i stresne situacije kojima smo svakodnevno izloženi mogu da dovedu do problema sa organima za varenje, a najčešći su bol u želucu, gorušica, nadutost, grčevi i osećaj prezasićenosti.

Kako obilnija ishrana u toku zime ne bi dodatno opteretila vaš stomak, probajte da poštujete neke od sledećih saveta prof. dr Nade Kovačević iz Instituta za digestivne bolesti KBC Srbije.


„Teške" namirnice


Jedna od namirnica koja izaziva nadutost je svež crni luk, koji je posebno poznat po svojoj moći da nas muči ceo dan dok ga konačno ne svarimo. Kad jedete crni luk trudite se da bude pržen (bez ulja) ili kuvan, jer je tako manje naporan za želudac. Na ovoj listi su još i brokoli, karfiol, svež krastavac i kupus, a blago blanširanje to jest kratkotrajno kuvanje u vreloj vodi trebalo bi da poništi ovaj loš efekat.

Mleko takođe dovodi do nadutosti u stomaku, zato pokušajte sa jogurtom ili kiselim mlekom koji sadrže manji procenat laktoze. Na taj način nećete propustiti vrednosti koje mleko pruža, odnosno vitamine i kalcijum. I pasulj može da stvori probleme, kao i pohovana ili začinjena hrana, ali i zaslađivači.

Savet naše sagovornice je da pre svega pazite na ishranu:

- Neka vaš dnevni meni bude raznovrstan. Na taj način obezbeđujete automatski uravnoteženu i zadovoljavajuću ishranu. Izbegavajte hranu za koju znate da vam prouzrokuje stvaranje gasova. Umesto toga, pokušajte da se jedete namirnice sa niskim sadržajem masti. Jedite meso, ali ne u prevelikim količinama - ističe prof. dr Nada Kovačević, i dodaje da je bolje jesti više manjih obroka, umesto nekoliko velikih, kao i da treba da se žvaće temeljno i uživa u svakom zalogaju. Prilikom kuvanja izbegavajte jake začine koji se teško vare i izazivaju pojavu kiseline.

Pored ishrane, veoma je bitno i da vodite računa o tečnosti koju unosite u organizam:

- Izbegavajte mineralnu vodu sa puno ugljen-dioksida, kafu, crni čaj i alkohol na prazan želudac. Umereno konzumirajte alkoholna pića, naročito ona sa visokim procentom alkohola. Veoma je bitno pomenuti da rakija nije lek! Umesto svega toga pijte dosta vode, voćnih sokova, čaja (minimum litar dnevno), da biste pomogli varenje - objašnjava naša sagovornica.

Bolove u želucu, gorušicu, nadutost u stomaku i grčeve izaziva i stres.


- Sačuvajte sebe i svoj stomak od uzbuđenja i ljutnje, jer tako čuvate osetljivu sluzokožu želuca. Ako je moguće izbegnite gomilanje situacija koje su stresne za vas. Balansirajte neizbežan stres tehnikama opuštanja.

Ukoliko problemi već postoje, kod tegoba sa varenjem vrlo je popularna i dobro prihvaćena fitoterapija - lečenje biljkama.

- Kada morate da uzimate druge lekove koji opterećuju želudac, razgovarajte sa lekarom o alternativama za očuvanje želuca - savet je prof. dr Kovačević.




blog comments powered by Disqus


Pregledano: 56  puta.


 
eXTReMe Tracker