Tetovaža-još jedan modni detalj
Tetoviranje je unošenje neizbrisivog mastila u određene slojeve kože čime se postiže izmena pigmenta. Svrha ove akcije je isključivo dekoracija tela. Prve tetovaže su poreklom iz Evroazije a potiču iz Neolita. Tetoviranje se radi oštrim predmetom koji probada kožu i unosi mastilo u dermis, nekada su se koristile životinjske kosti, zatim matalni oštri predmeti, danas se koriste električne tatoo mašine koje se sastoje od grupe igala poređanih tako da formiraju traku. traka oscilira i tako probija kožu. Tetoviranje je na ovaj način brzo , precizno i manje bolno.
Vreme koje je potreno za izradu tetovaže je proporcijalno veličini i složenosti izabranog prikaza, tako se male tetovaže jednostavnog dizajna rade 15 minuta, dok velike tetovaže celih leđa, ruku ili ramena traju nekoliko tretmana a svaki tretman po nekioliko sati.
Većina dizajna za tetoviranje se može svrstati u nekoliko osnovnih stilova od kojih se neki mogu kombinovati. Najrašireniji su: Tribal, Celtic, Haida, Reallystic, Fantasy, Japanese, Traditional, New School i Biomechanical.
Proces tetoviranja:
- Mesto tetoviranja se obrije i dezifikuje.
- Šablon se preslika ili nacrta na kožu.
- Tetoviraju se konture motiva, a potom se površina očisti specijalnim antiseptičkim sredstvom.
- Radi se takozvano senčenje, nakon čega se radi tzv. bojenje.
- Na kraju se tetovaža ponovo očisti, namaže u jako tankom sloju i pokrije sterilnom gazom-zavojem.
Higijenski i zdravstveno sigurno je da osoba koja radi tattoo opere ruke i koristi higijenske rukavice, što se tiče onog kome se radi tetovaža on mora da zahteva da se pred njim otvoaraju sterilne igle i sva ostala oprema koja može biti pakovana ili sterilizirana u stelirizatoru. Sve zbog toga što tetoviranje nosi zdravstveni rizik, nečista oprema može dovesti do različitih infekcija, a boje mogu izazvati alergisku reakciju.
U čistim i moderno opermljenim tattoo studijima infekcije su veoma retke, međutim 50 % tetovaži na svetu radi se u neprofesionalnim i nehigijenskim uslovima. Infekcije koje se teoretski mogu preneti nečistom iglom su : herpes, tetanus, gljivične infekcije, neki oblici hepatitisa, tuberkuloza i HIV. Alergija na boju je vrlo retka ali je zabeležena u medicinskoj praksi, manifestuje se tako što se tokom samog procesa na koži pojavi modrica ili hematom.
Nega posle tetoviranja
Svaki majstor tetovaže ima neki svoj način nege i održavanja sveže tetovirane kože. Najčešće se preporučuje : ne skidanje gaze prvih 24 sata, izbegavanje bazena i kupanja u kadi dve nedelje posle , tretiranje medicinskim preparatima koji se koriste za lečenje posekotina i opekotina kože, ne izlaganje suncu i solarijumu.
Uklanjanje tetovaža
Uklanjanje tetovaže radi se isključivo laserom, postoje posebne boje koje su napravljene tako da se mogu ukloniti samo jednim laser tretmanom. Velika je verovatnoća da će vas uklanjanje tetovaže koštati i boleti mnogo više od same izrade. Pre nego se počelo sa korišćenjem lasera uklanjanje tetovaža se radilo dermoabrazijom, salabrazijom (grebanje kože pomoću soli) i operativnim odstranjivanjem.
Značenje nekih tetovaža
Tetovaže su se nekada povezivale s opasnim, grubim momcima, ili s nekim plemenima, ali već duže vremena tetovaže nisu samo njihovo obeležje. Ove godine tetovaže su u trendu i za mnoge su samo još jedan modni detalj - za koji je, doduše, potrebna ili hrabrost ili nepromišljenost, jer, ako vam tetovaža dosadi, proces uklanjanja nije ni jeftin ni bezbolan, a nije uvek ni uspešan. Povodom tetovaža oglasili su se i psiholozi: naime, neki simboli se često i masovno iscrtavaju, a evo šta možete zaključiti o osobi koja je odabrala određeni simbol.
Narukvice i plemenski znaci (tribali) su čest izbor nesigurnih osoba, kao i onih koji osećaju snažnu potrebu da pripadaju nekoj grupi. Nije obavezno da drugi pripadnici te grupe budu u blizini, čak ni u istoj državi, bitno je da se oseti pripadnost nekoj vrsti zajednice.
Osoba koja odabere da istetovira SRCE svima pokazuje da je osećajna i strastvena. Da ne bude zabune, ne mora da se radi i o nežnoj osobi, ali njena osećanja su svakako snažna i želi pažnju drugih.
Orao (kad nema veze s nacionalnim simbolima) označava superiornost, kao i sposobnost da se čovek izdigne iznad banalnosti svakodnevice.
Krunu često biraju stabilne i mudre osobe.
Zmaja neki smatraju sličnim jin i jang simbolu; zbog toga što je napola ptica, a napola zmija, što su simboli neba i zemlje, ukazuje na to da je osoba koja ga je odabrala uravnotežena.
Vuk je tetovaža koju često biraju instinktivne osobe, one koje su odane i imaju potrebu da štite druge i da budu iskrene u uzajamnim odnosima.
Zmija je u stanju da otruje, ali i da pruži protivotrov; ovaj simbol biraju snažne osobe koje su u stanju da čine zlo, ali i da se toga oslobode i da čine dobro onima kojima je zlo naneseno.
Leptir je simbol koji se povezuje s moći transformacije. Povezuje se sa smrću i ponovnim rađanjem. Osobe koje ga biraju sklone su promenama različite vrste.
Lav može da bude veoma lepa i raskošna tetovaža. Biraju ga osobe koje su snažne, ponosne, zavodljive, one koje vole da budu primećene i da blistaju u društvu.
Mesec je tetovaža koju češće biraju žene. Po tradiciji, označava plodnost. Takođe, označava i pasivnost i zatvorenost u sebe, kao i izvesnu dozu misterioznosti.
Za tetovažu sunca smatra se da pokazuje moćnu i toplu mušku energiju, mada i žene rado biraju ovaj simbol. Osoba koja se opredeli da istetovira sunce voli vedrinu i zainteresovana je za svet oko sebe.

- Horoskopski znaci – sta zvezde misle o nama
- Poznate dame preporučuju trendi frizure
- Kako vizuelno povećati dnevnu sobu
- Šta kriju maske
- Joga za vaše telesno i duhovno zdravlje
- Kako izabrati savršenu boju kose
- Moc traca
- Fizički izgled otkriva karakter
- Čuvajte se saveta poznatih osoba
- Godišnji Horoskop za 2010