Hormoni - od rodjenja do smrti


Američki neurolog Luann Brizendine dokazala je kako tokom menstruacije ženin mozak prolazi temeljne promene, a  hormoni koje se luče menjaju se ponekad čak i za 25 %.
 To može pojasniti promene raspoloženja, poznatije kao PMS.

Hormoni nas opsedaju od rođenja

Ali,  hormoni su prisutni u svim fazama razvoja – od rođenja pa sve do smrti.

Prve dve godine ženskog deteta obeležava faza infantilnog puberteta, u kojem se luči veća količina estrogena, ženskog spolnog hormona, koji potiče devojčice na stvaranje bliskih veza i čuvanje skladnih odnosa.

Istraživanja Luann Brizandine su pokazala kako čak i u bolnici novorođene devojčice plaču kada čuju drugo dete da plače, za razliku od dečaka.

Ova faza prestaje ulaskom u treću godinu života kada prestaje i povećano lučenje estrogena te devojčice ulaze u mirnu, juvenilnu fazu, u kojoj se odbijaju družiti s dečacima.

Devojčice se radije druže s devojčicama, razvijaju verbalne i društvene veštine i to puno brže nego dečaci.

U pubertet s estrogenom

Ulaskom u tinejdžersku dob estrogen ponovo preplavljuje ženski mozak i devojke se fokusiraju na svoje emocije i komunikaciju.

Estrogen utiče na viđenje sveta kod tinejdžerke pa se intenzivira želja za prihvatanjem u društvu, ostvarivanjem bliskih odnosa s prijateljicama i pripadnicima muškog spola, ali je jače izraženo i ignorisanje roditelja.

U ovom razdoblju potaknutom estrogenom devojke se najbolje osećaju u društvu svojih prijateljica te stvaraju društvene grupe u kojima se osećaju sigurno i zaštićeno.

Jedno od najdražih načina za opuštanje u ovoj dobi je razgovor, što je i fiziološki objašnjivo.

Naime, osećaj bliskosti s nekim i poveravanje tajni, aktiviraju centre za prijatnost u mozgu kod devojaka.

Reč je o snažnoj navali neurohemikalija koja u mozgu stimulira krugove za motivaciju i prijatna osećanja – dopamina, te oksitocina, neurohormon koji potiče i kojega potiče bliskost, što je pokraj orgazma najveća neurološka prijatnost koja se može osetiti.

No, dok devojke trebaju povezivanje i na drugim područjima, a ne samo fizičkom, testosteron usko usmerava mozak njihovih muških vršnjaka.
Dečaci postaju manje komunikativni i postaju opsednuti postizanjem rezultata – u igrama, ali i na zadnjem sedištu svojeg auta.

Tokom tih godina mozak tinejdžerke i tinejdžera ima vrlo različite prioritete kada je reč o zbližavanju, što je temeljni razlog brojnih ljubavnih brodoloma u ovom razdoblju. No, ubrzo će se to promeniti ulaskom u zrelu fazu, a posebno s trudnoćom.

Zaljubljena mama u trudnoći

Već nakon dve nedelje od oplodnje u telu trudnice počinje rast progesterona, hormona čiji je učinak smirenje, poput onog koje nastaje korištenjem sedativa.

U prva dva do četiri meseca trudnoće progesteron će naglo porasti deset do dvadeset puta u odnosu na normalni nivo.

Umirujuće dejstvo progesterona i visok estrogen tokom trudnoće štite od štetnog delovanja hormona stresa, kortizola, kojeg proizvodi fetus. Rođenjem deteta mozak preplavljuje dodatna količina oksitocina, posledica čega je euforija nakon poroda.

Feromoni, hormoni koje ispušta i dečja koža, stimuliraju ženski mozak na proizvodnju oksitocina – hormona koji dovodi do hemijske reakcije koja izaziva čežnju za detetom, istu onu koje je zaljubljena devojka osećala prema svome ljubavniku, nakon što je omirisala njegove hormone.

Menopauza – vreme novog početka

Menopauza je poslednje razdoblje velikih hormonalnih promena kod žena, a počinje znatno pre nego što žena konačno izgubi menstruaciju.

Već nakon 40. godine, ženski mozak postaje manje osetljiv na estrogen te opada količina testosterona, zbog čega žene često gube spolnu želju.

Neke žene teško se nose sa činjenicom da se njihovo telo menja, kao i sa činjenicom da potom i telo daje do znanja kako više ne može postati majka.

Čak trećina žena suočava se s psihičkim problemima uzrokovanim menopauzom. Proizvodnja ženskih hormona prestaje u proseku nakon 50. godine života, što utiče na ženine emocionalne krugove uključujući i poriv da se brine za druge, ali i potrebu za izbegavanjem sukoba.

Upravo je ovo razlog sve učestalijim rastavama braka u ženinim kasnim pedesetim godinama. Žene postaju sve više samosvesne i odlučne da ovo razdoblje provedu upravo onako – kako one kažu!

Izvor: http://www.she.hr/


blog comments powered by Disqus


Pregledano: 190  puta.


 
eXTReMe Tracker