Ispucali krajevi kose – kako ih se rešiti?
Želeći da im kosa što pre poraste, mnoge žene se odlučuju da je ne šišaju mesecima. Oštećeni krajevi se moraju odseći svakih 6-8 nedelja!
No kutikulu, zaštitni sloj kose, dugoročno je nemoguće očuvati zdravom, a kad se jednom ošteti, unutrašnji slojevi vlasi – koji daju kosi volumen, fleksibilnost i elastičnost – se razlistavaju, kosa puca i nemoguće je ponovno je učiniti zdravom bez upotrebe makaza.
Najčešći uzroci pucanja kose su:
1. Presnažno i prečesto češljanje lošim plastičnim češljevima i nekvalitetnim četkama, pri čemu je štetno češljanje u suprotnom smeru, dok je glava nagnuta prema dolje, kao i tapiranje kose.
2. Hemikalije, ali ne samo one iz boja za kosu ili sredstava za trajnu ondulaciju, nego čak i hlor iz bazena.
3. Nepravilno pranje jeftinim, agresivnim šamponima i sušenje prevrućim vazduhom,upotreba gumica za kosu
4. Izlaganje UV zračenju
Najbolje što možete učiniti za svoju kosu jeste odrezati oštećene vrhove svakih šest do osam nedelja kako se stanje ne bi pogoršalo.Nakon toga posvetite kosi malo više pažnje.
Nemojte je četkati mokru, jer tada je najosjetljivija, samo je nežno raspetljajte češljem širokih zubaca, a ako je duga, najbolje je u specijalizovanoj prodavnici s frizerskim priborom kupiti četku inače namenjenu ekstenzijama. Kovrdžavu kosu treba blago raščešljati još dok je na njoj regenerator. Hemijski tretirana kosa zahteva više nege i zato joj barem jednom u dve nedelje priuštite bogatu, hidratizirajuću masku. Pre korištenja fena i uređaja za ravnanje i kovrdžanje, zaštitite kosu leave-in regeneratorom ili posebnim, za to namenjenim sprejevima, a s vremena na vreme je odmorite i ostavite da se prirodno osuši. Kad vežete kosu, koristite samo obložene gumice bez metalnih delova.
I za kraj, pazite na ishranu, jer pridržavanje dijeta koje drastično menjaju unos masnoća sigurno će ostaviti trag na vašoj kosi.
Izvor: http://www.frizura.rs/