Aranžiranje cveća - Da li ste raspoloženi za jednu bundevu?

Jesen mi je omiljeno godišnje doba iako sam „zimsko dete“. Naučila sam sebe da uživam u lelujavom padanju svakog lista, obilju plodova na svakom koraku, šuštanju lišća pod nogama, u svakoj čudesnoj boji jeseni koju ni jedan slikar ne može da dočara na svojoj slici koliko god se trudio.

Volim i druženja i porodična okupljanja koja se tokom jeseni i dela zime dešavaju. Naravno, mislim na sve one slave zbog kojih se žalimo da smo nabacili koji kilogram viška ( i obećavamo sebi posle svakog slasnog zalogaja da ćemo od ponedeljka početi sa dijetom!). Kako da ne probamo od svega po zalogajčić kada se domaćica jako potrudila oko svih specijaliteta?! Mogla bi se uvrediti, pomisliti da nam se ne dopada, a ona se jako trudila oko svega. Često su domaćice na slavama premorene, bez osmeha na licu. U narednom tekstu ću Vam dati  „cvetni“  recept koji sa sigurnošću vraća osmeh na lice svake domaćice.

Za jedan veliki, blistavi osmeh domaćice potrebni su sledeći „sastojci“: jedna bundeva kruškastog oblika težine oko 4 kg, cveće (u ovom slučaju ruže i orhideje), nekoliko cvetova hrizanteme, par opalih listova iz parkića, sunđer za aranžiranje, par manjih plastičnih ampula, cvećarske makaze i žica, nož, mahovina. Što se mahovine tiče, preporučujem oprez onima koji se plaše insekata, kišnih glista i puževa jer im je omiljeno sklonište tokom hladnijeg perioda godine upravo mahovina, a  možete je pronaći na senovitim, vlažnim mestima, ispod žbunja.

  osnovni „sastojci“  cvetne  bundeve

Osnovni „sastojak“ ovog aranžmana je bundeva. Od nje možete imati višestruku korist. Kod bundeva-tamburica može biti malo nezgodno pronaći im položaj u kome će stabilno stajati i ne prevrtati se. Dešalo mi se da moram da „konstruišem“ podložak (to govori inženjer iz mene)  u koji bih ubacila bundevu i na taj način rešila pitanje mogućnosti prevrtanja. Pošto se mora izdubiti, oprezno oštrim nožem napraviti okruglasti otvor i izvući „poklopac“. Elem, kada se izvadi deo koji smo opsekli nožem, kašikom izvučemo onaj končasti deo sa semenkama  koje, ukoliko želite, možete oprati, posoliti i ispeći u rerni (lepo sam rekla da možemo imati višestruku korist). Bundevu obavezno operite, i očistite od svih semenki, jer se može desiti da zaostala semenka proklija u aranžmanu (i pokvari nam ceo koncept). Unutrašnjost bundeve obložite celofanom pre nego što stavite sundjer unutra. To je u cilju produžetka trajanja aranžmana, jer bi u suprotnom sunđer stalno vlažio bundevu, čime se ubrzava proces truljenja.

Sunđer, koji smo prethodno isekli na veličinu koja nam odgovara (u ovom slučaju to je oko pola „cigle“) ostavite u dubljoj posudi sa hladnom vodom da se dobro natopi oko 20-30 minuta. Nipošto se ne sme na silu potapati, jer će sredina ostati suva pa cvetovi neće imati dovoljno vlage i pre će propasti. Natopljen sunđer stavimo u izdubljenu bundevu. A zatim krećemo sa aranžiranjem....

Ivice bundeve obložite listovima koje bi najbolje bilo da fiksirate za bundevu komadićima žice, po principu heftalice. Ukoliko su listovi suvi i lome se, potopite ih u mlaku vodu na par minuta kako bi se moglo raditi sa njima. Što se cveća tiče, ja sam koristila ruže i orhideje. Dužinu drški ruža sami određujete, a ja sam im u ovom slučaju namenila da malo „izvuku“ aranžman u visinu. Pojedinačne cvetove orhideja sam stavljala u ampule, jer su im jako kratke, a ponekad i uvijene drške pa su malo nezgodne za rad. Uvek prvo rasporedim „glavne“ cvetove pa tek onda uradim završne detalje koji daju krajnji izgled aranžmanu. Nakon što postavite cvetove orhideje i ruža, između njih ubacujete ostale listove koje ste sakupili, poneki cvetić hrizanteme, a zatim popunite sve „rupe“ kroz koje se vidi sunđer mahovinom. Lagano razmaknite cvetove i ubacujte po malo mahovine,ali se potrudite da nema zemlje ni kišnih glisti u njoj. Za bubamare ne brinite, svima su drage (osim ako nisu upravo pristigle azijske) i često se oni koji aranžman dobijaju oduševe ukoliko se neka nonšalantno prošeta po stolu.

  

    bez  završnih detalja                bundeva spremna za poklanjanje

To je otprilike to! Sve varijacije na temu su dozvoljene i zavise od Vaše mašte i materijala koji su Vam dostupni. U svakom slučaju, sigurna sam da će se domaćica kojoj ste namenili ovakav aranžman oduševiti i dati Vam krišom najlepši komad pečenja i najveće parče torte. Vaša „cvetna bundeva“  će dobiti počasno mesto na svečanoj slavskoj trpezi, negde između sarme i ruske salate. Nedeljama nakon nestanka „ića i pića“ ovakav aranžman će vraćati domaćici osmeh na lice svaki put kada ga pogleda.

Sledeće godine postupak ponoviti, kako biste ostali u milosti raspoložene domaćice!!

 

Autor teksta: Jelena Banović, dipl. ing. pejzažne arhitekture i aranžer cveća

Fotografije: Jelena Banović

(Savremena.me)




blog comments powered by Disqus


Pregledano: 61  puta.


 
eXTReMe Tracker