Plesom do lepote i kondicije


Teretana je mnogima previše monotona, a aerobik jednostavno ''nije za njih''. Vreme je da pokušate nešto drugo: PLES.
 Kao i plivanje, to je aktivnost koja ravnomerno razvija sve mišiće tela, a začin su dobra muzika i druženje. Nije nikakvo čudo što se mnogi koji počnu zauvek zaraze plesom!

SALSA - kubanski začin

Potiče sa Kube, iako ples vuče korene s Kariba i ima mnogo afričkih uticaja. Ime potiče od španske reči za umak. Postoji neverovatan broj stilova salse, a najčešće se plešu tri: bolero, što bi bio sentiš na salsa-način, zatim salsa, mnogo rasplesaniji tip iz L.A.-a i pachanga, kraljica brzih ritmova s jednako brzim plesnim koracima.

Termin osim plesa, opisuje i muziku. Osnovni je ritam son, koji se varira na bezbroj načina. Muzika koju danas nazivamo salsom zapravo je mešavina koju su 60-ih i 70-ih godina prošlog veka u SAD-u, tačnije New Yorku, doneli emigranti iz Portorika.

Kako se pleše? U paru, poput mambe. Temelji se na muzičkom uzorku od šest koraka u osam stopa. Mambo i salsa imaju mnogo zajedničkih figura, ali salsom dominiraju okreti. Pojednostavljeno rečeno, u mambu  plesači prate ritam napred-natrag, a u salsi levo-desno. Salsa se može plesati i u obliku rueda, što konkretno znači da plesači izmenjuju partnerke kad se povikne ''rueda''.

Šta vam je potrebno? Dobra volja i udobna odeća.

Za koga je: Za sve mlade i starije bez ograničenja. Ako ste željni prave akcije, postoji mogućnost ''ozbiljnog'' treniranja, a ako vam je samo do plesa, nakon tromesečnog kursa svoju veštinu možete demonstrirati na plesnom podijumu.



Salsa je prava aerobna aktivnost koja oblikuje mišiće čitavog tela i pomaže u mršavljenju, ali pod uslovom da se njom bavite najmanje tri puta nedeljno. Plesanje salse je fizički napor, pogotovo ako to činite dva-tri sata na podijumu ili nekoliko sati nedeljno uz nadzor trenera. Razvija odličan osećaj za ritam i koordinaciju pokreta. Uostalom, prisetite se kako salsa izgleda... Tačno tako, vruće i seksi!

ORIJENTALNI PLES - buđenje ženstvenosti

Orijentalni ples korene vuče iz 12. veka, ali verovatno je postojao i pre. Današnji se oblik razvio početkom 20. veka, kada su Francuzi u Egiptu otkrili "ghawazi" plesačice porijeklom iz Indije, koje su do Egipta stigle preko Perzije, Irana i Turske. Francuzi su orijentalni ples pogrešno prozvali trbušnim: nisu razumeli ili nisu videli razliku između trbuha i karlice.
Muzika koju prati ovaj ples je istočnjačka, iako ne nužno - elemente orijentalnog plesa u svojoj koreografiji rado koriste i Shakira, Beyoncé, Rihanna, Nelly Furtado...

Iako se orijentalni ples čini jednostavnim za plesanje (''mešanje'' stražnjicom i grudima), orijentalni ples zahteva svladavanje osnovnih koraka i tehnika. Nije dovoljno jednostavno tresti grudima (iako to pomaže).

Šta vam je potrebno? Ama baš ništa. Suknja, trenerka, pantalone... svejedno. Eventualno prostirka za pod. I marama.

Za koga je? Ciljano za žene, iako, ne biste verovali u Aziji postoje i orijentalni plesači! Orijentalni ples idealan je za svaku dob, jer plesačica prilagođava korake i tehniku svojim mogućnostima.



Treneri trbušnog plesa kažu da mnoge žene imaju blokadu u donjem delu leđa i trbuha koja otežava pomicanje karlice na ispravan način. Ovaj ples uklanja blokade, razvija i jača mišiće leđa, nogu, trbuha, ruku... Pravi rezultati vide se tek nakon godinu dana vežbanja. Osim što dobro utiče na fizički izgled, orijentalni ples povećava samopouzdanje i samosvesnost jer žene plešući uče prihvatiti svoje telo i uživati u njemu. Tome su dokaz i novija istraživanja koja govore da ples (da, ples!) pomaže u smanjivanju simptoma PMS-a i bolnih menstruacija. A dokazano, pomaže i u zavođenju...

JAZZ-DANCE - ljubimac videospotova

Potiče iz SAD-a, gde nakon Prvog svetskog rata ples i muzika postaju sve manje formalni, pa u prvi plan izbija jazz. Među prvim plesovima koji su se plesali na tu muziku bili su čarlston, step i fokstrot, a kad su se počeli mešati s baletom nastao je današnji jazz-dance, koji, dakle, sadrži mnoge elemente baleta.

Muzika na koju se pleše, više nije usko vezana za jazz, jer se jazz-dance pleše na sve vrste muzike, a mogli ste ga videti u koreografijama Justina Timberlakea, Missy Elliott, Jeniffer Lopez...

Kako se pleše? Temelji se na baletnoj tehnici, ali mnogo je opuštenijih i slobodnijih pokreta od baleta. Karakteristične su ''izolacije'' u kojima svaki deo tela izvodi svoj pokret.

Šta vam treba? Za jazz-dens, ne trebate nikakvu posebnu opremu - samo udobnu odeću.

Za koga je?
Za mlađe i one koji su ga ikada pokušavali plesati gledajući MTV - ovo je prilika da nauče kako se to zapravo radi.
Jazz-dance je koristan za sve: od kondicije, izdržljivosti, oblikovanja i izduživanja mišića do razvoja koordinacije pokreta.

PLES 5 RITMOVA - plesom do spoznaje

Najnoviji među plesovima osmislila je američka plesačica, redateljka, spisateljka, kompozitorka i filozof Gabrielle Roth.
Muzika na koju se pleše su udaraljke, bubnjevi...



Nema plesnih koraka ni pravila. Plesači sami biraju pokrete kojim se žele izraziti, a ples sledi pet ritmova: tečni, stakato, haos, lirski i potpunu tišinu. Ritmovi su univerzalni energetski obrasci i pomagači u individualnom izražavanju.

Ples 5 ritmova mogu plesati svi - bez ograničenja, a nije potrebna ni ikakva posebna oprema.

Ovaj ples poboljšava telesnu kondiciju i gipkost. Posebna je prednost da u tome da budi svest o telu, poboljšava samopouzdanje i samoprihvatanje, te pomaže u kreativnom izražavanju. Usto je vrlo zabavan: možete plesati kako god želite, niko vas ne ispravlja - jer ne možete pogrešiti! :)

BALET - kralj plesa

Balet vodi poreklo iz Italije, gdje se u 16. veku spominju ''baletti'', odnosno razni figuralni plesovi. Jedna je to od najstarijih plesnih tehnika.
Pleše se uz klasičnu muziku. Vrlo je zahtevan zbog niza tehnika, pokreta, figura i stavova koje treba naučiti.

Rekreativno se njime mogu baviti svi, ali zbog zahtevnih vežbi preporučljivo je mlađim. Nije potrebno predznanje niti prethodno iskustvo, ali dobro ga je kombinovati sa jazz-dancom.

Šta vam je potrebno: lagana uska odeća i baletske patike.



Balet je više nego dobar za oblikovanje tela, izdržljivost, snagu, izduživanje mišića, kondiciju... Uostalom, setite se samo kako izgledaju balerine.

CAPOEIRA - počeci breakdance-a

Capoeiru (kapueru) su pre 500-tinjak godina počeli ''plesati'' afrički robovi u Brazilu. Izvorno je bila borilačka veština, ali dovoljno je da pogledate jedan trening da shvatite zašto se nalazi na popisu plesova - prepuna je plesnih pokreta.

Postoji više stilova ovog plesa, a najbolji rezultat postiže se njihovom kombinacijom. Sporiji stil, s više kretanja po tlu, zove se angola, dom je regional (hežinao) mnogo brži i s više akrobacija. Uči se i samba de roda, odnosno samba na način capoeira, te maculela, ratnički ples sa štapovima. Capoeira se pleše uz ritmove koji se proizvode udaraljkama.

Mogu je trenirati i deca (treneri kažu čim prohodaju, ali ipak je bolje ako su nešto stariji), mladi, odrasli, stariji - nema ograničenja. Ipak, nije za one koji bi višak energije radije ispucali u tuči; cilj capoeira nije istući, nego nadmudriti protivnika.

Za trening capoeira potrebna vam je trenerka i majica. Neki treniraju bosi, neki u čarapama, neki u patikama....to je Vaš izbor.



Capoeirom treniraju i mnogi profesionalni sportaši, od karatista do fudbalera. Odlično utječe na mišiće i zglobove, jača kičmu i na najbolji način opušta tijelo. Mišići vježbanjem postaju snažniji, vitki i elastični. A kako je riječ o izvorno borilačkoj vještini, capoeira također poboljšava koncentraciju i reflekse.

DRUŠTVENI PLESOVI - zablistajte na svadbi

Kako je reč o čitavom nizu plesova, teško je odrediti poreklo svakog, ali ugrubo se dele na latinoameričke i standardne, i muzika je raznolika - svaki ples ima svoju: valcer, rumba, ča-ča-ča...

Kad savladate osnovne korake i završite napredni stepen pojedinog plesa, možete se upisati na sportski ples, koji ima mnogo zahtevniji trening, a zatim se možete i takmičiti po starosnim grupama.

Na zapadu je sve prisutniji trend društvenih plesova. Od dečice do penzionera. Uostalom plesna škola je najbolji način da se ne osramotite na nekom važnom događaju... recimo, na svom venčanju.

Šta vam je potrebno: plesne cipele - treneri savetuju da se odmah počne plesati u 'pravoj' obući da se što lakše na to priviknemo.

Ovi plesovi naročito su dobri za oblikovanje mišića nogu, ramena, leđa i trbuha. Za savladavanje koncentracije, ravnoteže, osećaja prostora...

HIP-HOP - mladost-ludost

Kao kultura i ples, hip-hop je, uz DJ-anje i grafite, nastao 70-ih u New Yorku, odakle se proširio ostatkom SAD-a. Izvorno znači breakdance, koji se danas smatra ''starom školom hip-hopa''.



Hip-hop se pleše uz modernu muziku, hip-hop, soul, funk, house, dance, rap... a stilova ima više nego što ih je moguće popamtiti. Uz old school/new school, tu su i plesovi šarmantnih naziva: harlem shake (harlemska drndavica u slobodnom prevodu), chicken noodle soup (pileća supa s noklicama), Aunt Jackie (tetka Jackie), Sponge Bob dance ( ples Sunđer Boba)... Svaki je poseban. U plesnim centrima pleše se vrlo koreografirani hip-hop.

Da bi ste počeli plesati hip-hop od opreme  vam je potrebna samo lagana odeća kao za aerobik i patike.

Iako nema razloga da ga ne plešu i stariji, ipak je hip-hop kultura mladih. Fizički je prilično zahtevan zbog akrobacija, elemenata uličnog plesa, breakdancea. Odličan je za oblikovanje tela, za izdržljivost i opštu fizičku sposobnost.

Izvor: http://www.ljepota.ba/


blog comments powered by Disqus


Pregledano: 278  puta.


 
eXTReMe Tracker